Published On: 15 lipca, 2024

W 2023 roku światowa dystrybucja drukowanych tekstów biblijnych osiągnęła 152 miliony, co obejmuje pełne Biblie, Nowe Testamenty, fragmenty i Pisma dla dzieci. W erze coraz bardziej cyfrowej, pokazuje to ciągłe zainteresowanie i wartość posiadania Biblii w formacie fizycznym. Niezwykłe zaangażowanie Towarzystw Biblijnych w niesienie nadziei Słowa Bożego pogrążonemu w kryzysie światu, umożliwia milionom ludzi na całym świecie dostęp do Biblii.

Ogólne trendy w latach 2014-2023

Pomimo rosnących trudności, Zjednoczone Towarzystwa Biblijne (ZTB) pozostają największym dystrybutorem drukowanych tekstów biblijnych na świecie. W latach 2014-2023 Towarzystwa Biblijne, które razem tworzą Zjednoczone Towarzystwa Biblijne, rozpowszechniły prawie 300 milionów Biblii, 107 milionów Nowych Testamentów i 2,5 miliarda broszur, co daje łącznie prawie 3 miliardy produktów biblijnych.

Chociaż jesteśmy podbudowani wzrostem dostępu do Pisma Świętego, dystrybucja drukowanych tekstów biblijnych zmniejszyła się w ciągu ostatniej dekady. W 2023 roku rozpowszechniono o 10 milionów mniej Biblii niż w 2014, a liczba ta spadła z 34 do 24 milionów. Liczba rozprowadzanych Nowych Testamentów odnotowała podobny spadek, zanotowano 30% spadku w ciągu ostatniej dekady. W 2014 rozpowszechniono nieco ponad 13 milionów Nowych Testamentów, podczas gdy w 2023 Wspólnota rozprowadziła ponad 9 milionów, odzwierciedlając trend ożywienia po COVID, ale nie osiągając poziomu sprzed pandemii. Dystrybucja broszur spadła o dwie trzecie, z 118 milionami egzemplarzy rozprowadzonych w 2023 roku w porównaniu do ponad 380 milionów w 2014 roku.

Wiele treści, które wcześniej byłyby dystrybuowane w formie broszur i ulotek, dobrze nadaje się do dystrybucji cyfrowej. Podczas gdy spadek fizycznej dystrybucji może być niepokojący, obecnie te potrzeby są często zaspokajane za pośrednictwem wiadomości cyfrowych, postów w mediach społecznościowych, podcastów i innych mediów internetowych. Te „cyfrowe punkty kontaktu” stały się integralną częścią pracy Towarzystw Biblijnych.

Do spadku dystrybucji drukowanych tekstów biblijnych przyczyniło się kilka czynników:

Lepszy dostęp cyfrowy

W krajach o rozwiniętej infrastrukturze cyfrowej rozwój aplikacji i platform internetowych miał wpływ na dystrybucję drukowanych Biblii. Od 2023 zainteresowanie drukowanymi tekstami pozostaje na stałym poziomie. Odbiorcy, w tym pokolenie Z i pokolenie Alpha, coraz częściej korzystają z wielu formatów Biblii, aby zaspokoić rozmaite potrzeby.

Preferują aplikacje i Biblie audio do czytania w podróży, a jednocześnie wolą Biblie drukowane do indywidualnego studiowania w domu. Zapewnienie dostępu zarówno do cyfrowych, jak i drukowanych Biblii ma kluczowe znaczenie dla strategii ZTB w kontekście rozpowszechniania Pisma Świętego.

W regionach, w których ludzie mają łatwiejszy dostęp do materiałów drukowanych, preferowane są fizyczne egzemplarze Biblii. Przepaść cyfrowa ogranicza dostęp do cyfrowych Biblii, wykluczając osoby bez dostępu do Internetu lub nieposiadające umiejętności cyfrowych. W tych kontekstach drukowane formaty są często jedyną opcją dostępu do Słowa Bożego.

Aspekty społeczno-ekonomiczne

W wielu krajach popyt na dystrybucję Biblii znacznie przewyższa podaż. Jest to wynikiem wielu czynników: presją na siłę nabywczą odbiorców, ograniczeniami finansowymi, z jakimi boryka się wiele Towarzystw Biblijnych, zmianami w światowym krajobrazie religijnym lub niekompletną infrastrukturą w niektórych krajach.  Łańcuchy dostaw mogą być zakłócone lub nie istnieć z powodu wojen i konfliktów.

Ponadto inflacja ma znaczący wpływ na koszty surowców i wysyłki, jednocześnie zmieniając priorytety klientów. Co więcej, w niektórych regionach dystrybucja podlega rządowej cenzurze lub ograniczeniom ze strony władz publicznych, co wpływa na dostępność Biblii.

Pomimo tych trudności należy podkreślić, że istnieje potencjał do zwiększenia dystrybucji. Towarzystwa Biblijne na całym świecie nadal zapewniają dostępność Biblii w formie drukowanej, dbając o to, aby była ona dostępna dla wszystkich.

Obecny stan dystrybucji Biblii

Największa dystrybucja, czyli 7,7 miliona Biblii, miała miejsce w Ameryce Środkowej i Południowej, a tuż za nią uplasowała się Azja z 7,5 miliona. W obu regionach dane dotyczące dystrybucji pozostały na stałym poziomie w porównaniu do 2022 roku.

Dane dotyczące dystrybucji ujawniły również, że w 2023 roku na całym świecie rozprowadzono 9,2 miliona Nowych Testamentów, co stanowi znaczny wzrost w porównaniu z 6,9 miliona rozpowszechnionych w 2022 roku. Azja była odpowiedzialna za ten wzrost, z liczbą 7,8 miliona  rozprowadzonych Nowych Testamentów, w porównaniu z 5 milionami w 2022 roku.

Azja odnotowała znaczny wzrost dystrybucji drukowanych Pism Świętych, rozprowadzając ponad 27 milionów egzemplarzy, prawie 4 miliony więcej niż w 2022 roku. Oceania również odnotowała wzrost, gdzie rozpowszechniono o 160 000 więcej tekstów biblijnych niż w roku poprzednim. Z wyjątkiem Azji i Oceanii, wszystkie pozostałe regiony świata odnotowały spadek.

Statystyki te zostały opracowane na podstawie rocznych danych dotyczących dystrybucji Pisma Świętego zgłoszonych przez Towarzystwa Biblijne na całym świecie. Wspólnota ZTB  pozostaje największym tłumaczem i dystrybutorem Pisma Świętego na świecie, publikując 70% wszystkich tłumaczeń Biblii na świecie. Ten nieustanny wysiłek zapewnia, że przesłanie nadziei i wiary dociera do ludzi na całym świecie.

Dirk Gevers, Sekretarz Generalny ZTB, powiedział:

„Podczas gdy Towarzystwa Biblijne aktywnie rozpowszechniają Pismo Święte za pośrednictwem platform internetowych, a cyfryzacja oferuje coraz większe możliwości rozpowszechniania Pisma Świętego, utrzymujące się zainteresowanie drukowanymi Bibliami pokazuje, że działalność wydawnicza nadal tętni życiem. Kluczowym tematem naszego ostatniego Walnego Zgromadzenia w Holandii było stałe zaangażowanie wszystkich naszych Towarzystw Biblijnych w tę podstawową działalność. To trwałe zaangażowanie zapewnia, że drukowane Słowo nadal inspiruje i zmienia życie na całym świecie.”

Siła naszej Wspólnoty

Niezwykłe osiągnięcia wybranych Towarzystw w 2023:

  • Nowo powstałe Kubańskie Towarzystwo Biblijne zainaugurowało swoją działalność dużym wysiłkiem w zakresie dystrybucji Pisma: ponad 271 000 Biblii i 114 000 Nowych Testamentów.
  • 13 Towarzystw Biblijnych ponad dwukrotnie zwiększyło dystrybucję Biblii w 2023 w porównaniu z 2022.
  • Turcja, którą w lutym 2023 roku nawiedziło silne trzęsienie ziemi, zapewniła wsparcie ludziom w potrzebie i rozdała dwa razy więcej Biblii (prawie 20 000) i Nowych Testamentów (ponad 36 000) niż w 2022.
  • Dystrybucja Nowego Testamentu na Filipinach również odnotowała jeden z najwyższych poziomów w ostatnich latach, wynoszący ponad 2,6 miliona – wzrost o prawie 70% w porównaniu z 2022.
  • Indie zwiększyły dystrybucję Biblii we wszystkich formach: 2,6 miliona Biblii – o 10% więcej niż w 2022 , 3,3 miliona Nowego Testamentu, podwajając dystrybucję w porównaniu z 2022, oraz 2,2 miliona fragmentów – o 90% więcej niż w 2022.
  • W 2023 Kenia skupiła się na dystrybucji fragmentów Biblii, rozprowadzając prawie pół miliona egzemplarzy, co stanowi wzrost o 630% w porównaniu z 2022.
  • Pakistan zwiększył dystrybucję Nowego Testamentu z 11 200 w 2022 do prawie 123 000 w 2023.
  • Nepal również rozpowszechnił pięć razy więcej Nowych Testamentów w 2023 niż w 2022, docierając do prawie 160 000 osób.
  • Rok 2023 był również efektywny pod względem docierania z Pismem Świętym w diasporze i społecznościach migrantów. Towarzystwo Biblijne w Zatoce Perskiej rozprowadziło 1000 Biblii w językach amharskim, tagalskim, telugu i syngaleskim – wiele z nich wśród pracowników migrujących w całej Zatoce Perskiej.

10 największych dystrybutorów Biblii

Brazylia pozostaje liderem w dystrybucji Biblii, z 3,2 mln rozprowadzonych egzemplarzy. Za nią plasują się Indie (2,6 mln Biblii), Chiny (1,95 mln Biblii), Nigeria (1,39 mln Biblii) i Stany Zjednoczone (1,04 mln Biblii). Warto zauważyć nowego uczestnika w pierwszej dziesiątce dystrybutorów: Kolumbię, która w 2023 rozprowadziła ponad pół miliona Biblii.

W 2023 59% wszystkich Biblii rozprowadzonych przez Towarzystwa Biblijne znajdowało się w 10 krajach, co jest odzwierciedleniem wzorca z poprzedniego roku. Jednak te 10 największych krajów rozprowadziło łącznie o 1,5 miliona (10%) mniej Biblii w porównaniu z rokiem 2022. 59% Biblii dystrybuowanych przez Towarzystwa Biblijne trafiło do 10 krajów, co jest proporcją zgodną z rokiem poprzednim. Jednakże, ci najwięksi dystrybutorzy wspólnie rozprowadzili o 1,5 miliona Biblii mniej (10%) w porównaniu do 2022 roku.

10 najpopularniejszych języków

10 najpopularniejszych języków w zakresie dystrybucji Biblii w 2023  to hiszpański, angielski, portugalski, mandaryński, indonezyjski, telugu, francuski, tamilski, suahili i tagalski, które łącznie stanowiły 72% całkowitej dystrybucji Biblii. Podczas gdy pierwsza piątka języków pozostała niezmieniona od 2022 r., tagalog pojawił się na liście w drugim półroczu. Język ten jest pierwszym językiem ludność Tagalog, która stanowi jedną czwartą populacji Filipin, oraz jako drugi język dla większości Filipińczyków.

W porównaniu z ubiegłym rokiem, niniejszy raport obejmuje tylko dystrybucję drukowanych Biblii z dwóch powodów: (1) Towarzystwa Biblijne zażądały na Światowym Zgromadzeniu, aby dystrybucja drukowanych Biblii była jednym z siedmiu tematów Oświadczenia Światowego Zgromadzenia oraz (2) dane dotyczące cyfrowego wykorzystania tekstów biblijnych nie są gromadzone przez wszystkie Towarzystwa Biblijne, co skutkuje niekompletnymi i niereprezentatywnymi globalnymi danymi na temat korzystania z Biblii online.

Zjednoczone Towarzystwa Biblijne to wspólnota 154 Towarzystw Biblijnych działających w ponad 240 krajach i terytoriach. Razem są największym na świecie tłumaczem, wydawcą i dystrybutorem Biblii. Towarzystwa Biblijne angażują się w różnorodne działania, takie jak profilaktyka  HIV/AIDS, pokonywanie traum i alfabetyzacja. Towarzystwa Biblijne współpracują ze wszystkimi Kościołami chrześcijańskimi oraz wieloma międzynarodowymi organizacjami pozarządowymi. Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź stronę.