Opublikowano: 14 listopada, 2024

Nazywam się Amna i pracuję przy produkcji cegieł z gliny w pobliżu Kot Radha Kishan. W 2012 roku wyszłam za mąż, mam trzech synów, z których najmłodszy ma 8 miesięcy. Kiedy dołączyłam do zajęć alfabetyzacyjnych, mój syn miał zaledwie 3 miesiące. Połączenie pracy, opieki nad domem, wychowywania małego dziecka i nauki było dla mnie wyzwaniem, ale chęć nauczenia się czytania i pisania motywowała mnie do udziału w zajęciach. Nasze lekcje rozpoczęły się w lutym 2020 roku, tuż przed wybuchem pandemii COVID-19. Nasza nauczycielka zachęcała nas wtedy do kontynuowania nauki, jednocześnie dbając o nasze bezpieczeństwo. Dostarczyła nam maseczki, środki dezynfekujące oraz przypominała o zachowaniu dystansu społecznego, szczególnie ze względu na moje małe dziecko. Podczas lockdownu straciłam pracę, ale wykorzystałam ten czas na powtarzanie materiałów.

Dziś z wdzięcznością odkrywam, że potrafię już płynnie czytać podręcznik. Wracamy do normalności i mam nadzieję, że ukończymy kurs zgodnie z planem. Moim celem jest samodzielne czytanie Biblii oraz posłanie moich dzieci do szkoły. – opowiada jedna z beneficjentek kursu alfabetyzacji prowadzonego przez Pakistańskie Towarzystwo Biblijne.

Program alfabetyzacji Beacon of Light – Światło Wiedzy

Pakistan to kraj w większości muzułmański, w którym 97% ludności to wyznawcy islamu. Niestety, aż 3 na 4 chrześcijan żyje poniżej granicy ubóstwa. System edukacji w Pakistanie jest słabo rozwinięty, co skutkuje wysokim poziomem analfabetyzmu, szczególnie wśród kobiet, które stanowią 52% społeczeństwa. Wskaźnik alfabetyzacji na wsiach i w slumsach pozostaje niski, a edukacja kobiet jest często zakazana. Kraj ma jeden z najniższych na świecie wskaźników alfabetyzacji wśród kobiet (mniej niż 2 na 5 kobiet potrafi czytać i pisać). Wskaźnik alfabetyzacji kobiet w Pakistanie wynosi ogólnie 64%, ale wśród chrześcijan jest to tylko 34%.

Kaganek oświaty

Projekt Światło wiedzy pomaga chrześcijańskim kobietom zdobywać wykształcenie, aby mogły stać się aktywnymi członkiniami społeczeństwa i przekazywać zdobytą wiedzę kolejnym pokoleniom. Jednym z założeń jest, aby beneficjentki mogły samodzielnie czytać Biblię i podążać za naukami Chrystusa. Do 2025 roku projekt ma objąć 3000 chrześcijańskich kobiet.

W latach 2014-2023 kurs ukończyło 57 964 kobiet, co przy średniej liczbie 5 osób w rodzinie oznacza, że projekt objął prawie 290 tysięcy osób. W ciągu kolejnych pięciu lat liczba ta może się podwoić.

Pakistańskie Towarzystwo Biblijne nadzoruje ten projekt, szkoli nauczycieli oraz organizuje zajęcia w całym kraju. Plan zakłada utworzenie 300 centrów edukacyjnych, zatrudnienie 300 nauczycieli oraz 30 nadzorców, którzy będą monitorować pracę klas. Każda klasa ma liczyć około 20 uczniów. Zajęcia będą odbywać się popołudniami, aby umożliwić uczestnictwo pracującym kobietom.

Projekt zakłada, że co najmniej 60% kobiet ukończy kurs, a każda otrzyma certyfikat oraz Nowy Testament w języku urdu. Nauczyciele zostaną wyposażeni w Biblie i zestawy podręczników. Towarzystwo Biblijne będzie koordynować współpracę z lokalnymi kościołami, aby zapewnić dostęp do sal lekcyjnych bez opłat za wynajem. Współpraca obejmuje też różne kościoły takie jak Kościół Pakistanu, Umeed Partnership, ABS oraz Armia Zbawienia oraz organizacje pozarządowe,które mają doświadczenie w prowadzeniu takich projektów.

Planowane jest także rozszerzenie działań na niebezpieczne regiony kraju, jak Khyber Pakhtunkhwa i Beludżystan, gdzie sytuacja kobiet jest szczególnie trudna. Pomimo niebezpieczeństw i wyzwań, planowana jest organizacja zajęć alfabetyzacji z pomocą lokalnych liderów.

W 2025 roku planowane jest wprowadzenie do programu przewodnika medycznego, obejmującego m.in. z poradami dla kobiet w ciąży i zasadach higieny. Dodatkowo zorganizowane będą testy wzrokowe, aby sprawdzić stan zdrowia uczestniczek i dostarczyć im niezbędne okulary, co dodatkowo będzie przyczyni się do ich lepszego samopoczucia i większej aktywności.

WESPRZYJ PROJEKTY PAKISTAŃSKIEGO TOWARZYSTWA BIBLIJNEGO

Pakistańskie Towarzystwo Biblijne ma ponad 150 lat

W lutym 2013 roku obchodzono 150-lecie działalności biblijnej w Pakistanie.

Misją Pakistańskiego Towarzystwa Biblijnego jest produkcja i dystrybucja Słowa Bożego w językach, które ludzie mogą rozumieć, mówić i czytać, oferując je w przystępnej cenie. Towarzystwo obecnie prowadzi prace nad 7 projektami tłumaczeniowymi oraz realizuje 12 programów zaangażowania w Biblię i promocji czytania Biblii. Działania te są realizowane we współpracy z Kościołami chrześcijańskimi i wspólnotami chrześcijańskimi, takimi jak: Kościół rzymskokatolicki, Kościół prezbiteriański, Kościół Pakistanu (związek Kościoła anglikańskiego, luterańskiego, metodystycznego i szkockiego prezbiteriańskiego), wspólnoty zielonoświątkowe, Kościół Adwentystów Dnia Siódmego oraz Kościół Armii Zbawienia. Współpracuje także z chrześcijańskimi księgarniami, chrześcijańskimi szpitalami, organizacjami chrześcijańskimi oraz osobami indywidualnymi jako kanałami dystrybucji. Celem jest dotarcie do kolejnych kościołów, rodzin, młodzieży, dzieci, osób starszych, ubogich oraz osób z niepełnosprawnościami poprzez prowadzone programy i rozpowszechniane publikacje.

Statystyka

W 2019 roku rozpowszechniono 88 973 egzemplarzy Biblii, 170 783 Nowych Testamentów (w tym Nowych Testamentów od Gideonitów), 14 616 fragmentów Pisma Świętego oraz 5 200 broszur.

Módlmy się:

o motywację i odwagę dla kobiet, które uczestniczą w kursach alfabetyzacji;

za pracowników Towarzystwa, którzy pracują na rzecz edukacji.