Zjazd Gnieźnieński 2018 fot. M. Karski

W dniach 21-23. września w Gnieźnie pod hasłem „Europa ludzi wolnych. Inspirująca moc chrześcijaństwa” odbywał się XI Zjazd Gnieźnieński.

„Drodzy Bracia i Siostry. Weszliśmy procesjonalnie do tej katedry, aby się modlić. Ale nasza droga się nie kończy. Umocnieni Bożym słowem mamy iść do świata, aby głosić Ewangelię wolności. W tym roku Polska otrzymała wyjątkowy dar: Biblię Ekumeniczną (…). Jest ona wspólnym dziełem tłumaczy, językoznawców i redaktorów z Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Wyrażamy naszą wdzięczność szczególnie Towarzystwu Biblijnemu.

Zjazd Gnieźnieński 2018 fot. M. Karski

Pragniemy wręczyć tę Biblię każdemu z uczestników tego nabożeństwa, abyśmy po błogosławieństwie świadomie wyszli przez Drzwi Gnieźnieńskie do świata ze specjalnym kluczem do ludzkich serc, ze słowem Bożym. Otrzymamy Biblię Ekumeniczną ze słowami „Idź i głoś, abyśmy razem głosili ewangeliczne orędzie wolności”, powiedział do zgromadzonych w katedrze pod koniec ekumenicznego nabożeństwa Prymas Polski, abp Wojciech Polak. Nabożeństwo odbyło się wieczorem pierwszego dnia Zjazdu, kiedy to uczestnicy przeszli w Ekumenicznej Drodze Wolności z Rynku do Katedry i tam przeżywali wspólną ekumeniczną modlitwę. Homilię wygłosił abp Grzegorz Ryś, metropolita łódzki.

Zjazd Gnieźnieński 2018 fot. M. Karski

Na zakończenie nabożeństwa każdy uczestnik otrzymał w darze Biblię Ekumeniczną. Księgę wręczali przedstawiciele Kościołów członkowskich Towarzystwa Biblijnego w Polsce. Dar sponsorowała Fundacja św. Wojciecha-Adalberta oraz Towarzystwo Biblijne w Polsce.